Έχουμε πει τι είναι το ραβδί αλλά ποτέ δεν είχαμε τον χρόνο να αναλύσουμε το ΤΙ κάνει ( πέρα από το τι είναι ) το ραβδί, σήμερα που έχω λίγο περισσότερο χρόνο ήρθε η ώρα να το αναλύσουμε!

Το ραβδί είναι αρχαίο μαγικό εργαλείο μη υποχρεωτικό για κάθε αρχάριο μάγο ή μάγισσα, το ραβδί βοηθούσε τον νέο στην τέχνη να ελέγξει, να διοχετεύσει καθώς και να " ελέγξει " την ψυχική του ενέργεια πιο γρήγορα, άμεσα, ασφαλές και αποτελεσματικά μιας που το ξύλο είναι φυσικό υλικό οπότε έχει και την δικιά του ενέργεια πράγμα που βοηθά να μάθουμε να μην χαλάμε αρκετή από την ψυχή μας ενέργεια.


Χρήσης Του Ραβδιού / Πληροφορίες


Δεν μπορείς να φτιάξεις ραβδί από οποιοδήποτε ξύλο και ακόμη και αν μπορέσεις δεν θα έχει την ίδια ισχύ με ένα συγκεκριμένο είδος δέντρου, για παράδειγμα έχω γνωστό ο οποίος έφτιαξε ραβδί από ξύλα ελιάς, αποτελεσματικό αλλά όχι τόσο ισχυρό λόγο των δονήσεων και των ενεργειών που έχει το κάθε δέντρο ξεχωριστά! Με ένα ραβδί μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα, ορισμένα από αυτά είναι να σκαλίσεις στα κεριά σου σύμβολα , να γνωρίσεις την ενέργεια σου ( θα το αναλύσουμε στο κεφάλαιο της πνευματολογίας ) , να διοχετεύσεις, να στείλεις και να κάνεις κύκλους προστασίας και ανοίγματα με την ενέργεια σου - διοχέτευση και εξάπλωση - καθώς σε λίγο ανώτερο στάδιο μπορείς μέσω του ραβδιού να κάνεις τηλεκίνηση.


Δημιουργία ΚΑΙ φόρτιση Ραβδιού


Το να μαζέψεις ένα ραβδί δεν είναι τόσο εύκολο, χρειάζονται οι κατάλληλες ευνοϊκές συνθήκες καθώς για να πάρεις κάτι τόσο ισχυρό - με την άδεια της φύσης - πρέπει και κάτι να δώσεις! Προσωπικά στο πρώτο μου ραβδί έδωσα 2 τούφες από τα μαλλιά μου και είπα " Φύση, αυτό είναι δικό σου δώρο από εμένα για να πάρω τούτο το ξύλο! " , στο δεύτερο ραβδί μου φύτεψα κεραμιδιού διότι ήταν το συντομότερο που θα φύτρωνε σχεδόν αμέσως, στο τρίτο ραβδί μου ( διότι είχα κάθε ραβδί για διαφορετικό σκοπό ) φύτεψα έτοιμα φυτά, δηλαδή πήγα σε ένα φυτώριό και αγόρασα φυτά τα οποία φύτεψα σαν ευχαριστώ στην φύση που με άφησε να κόψω το κλαδί, αν η φύση ΔΕΝ σου επιτρέψει να κόψεις το κλαδί θα το καταλάβεις έντονα μέσω διαίσθησης βουητού ( συνήθως αριστερού ) , ανέμου ή ζαλάδας και παρόμοιων καταστάσεων, σε τέτοιες περιπτώσεις ΜΗΝ κόψεις το συγκεκριμένο δέντρο και πήγαινε την επόμενη ημέρα αλλού! Είναι απαραίτητο να έχει καλό καιρό με ήλιο έξω ώστε να ευνοήσει τις θετικές ενέργειες του ραβδιού καθώς ΔΕΝ πρέπει να φτιάξεις το ραβδί σου κατά την διάρκεια της χάσης σελήνης, όλες οι υπόλοιπες σεληνιακές φάσεις είναι ευνοϊκές!


Δημιουργία Ραβδιών / Συλλογή


Υπάρχουν συγκεκριμένα δέντρα με τα οποία μπορείς να φτιάξεις το μαγικό σου ραβδί, μερικά από αυτά τα δέντρα είναι η Μηλιά, η Ιτιά , η Βελανιδιά , η Κερασιά , η Φουντουκιά , η Ροδάκινά , η Βατομουριά και άλλα δέντρα, κατά προτίμηση κάθε πνεύμα είναι διαφορετικό και ισχυρό, προσωπικά στους νέους μάγους θα πρότεινα να ακολουθήσουν την διαίσθηση τους και να βρουν το κατάλληλο δέντρο που τους <<τραβά>> μέσω διαίσθησης, οραματισμού ή μέσω Εκκρεμές. Προσωπικά πιστεύω πως ο κάθε μάγος ή , η κάθε μάγισσα έχει το δικό του ξεχωριστό ραβδί με διαφορετικά δέντρα, μπορεί σε κάποιους η Ιτιά να μην τους κάνει δουλειά και η Ελιά να είναι ισχυρό ραβδί για εκείνους, αφήστε τις δυνάμεις σας να σας οδηγήσουν και για εκείνους που δεν ξέρουν το πως... Απλά ρωτήστε την!!



Φόρτιση Ραβδιού 


Για την φόρτιση του ραβδιού, βγάλτε το στον ήλιο και κρατώντας το με τα δύο σας χέρια πείτε << Με τις αρχαίες συμπαντικές δυνάμεις, με την δύναμη της φύσης ενεργοποιώ ετούτο το ραβδί με την ενέργεια του φωτός! " Μπορείς να κάνεις την Ενεργοποίηση των τεσσάρων στοιχείων!









Κανόνες και προειδοποιήσεις




Όπως όλα έτσι και τα ραβδιά έχουν τους δικούς τους κανόνες, απαιτούν σεβασμό , σωστή και συχνή χρίση διότι και εκείνα νοιώθουν, βλέπουν και ακούνε!


  1. ΠΟΤΕ μην κόψεις κλαδί από νέο δέντρο, τα γέρικα δέντρα είναι πιο σοφά, πιο ενεργειακά φορτισμένα και συνήθως σπάνια λένε όχι στο κόψιμο του ραβδιού! ΠΟΤΕ μην σκοτώσεις ένα νέο δέντρο
  2. Ένα κλαδί από ένα δέντρο! Ποτέ 2-3 από το ίδιο, είναι αγένεια είναι σαν να τα θες όλα για εσένα!
  3. Αν βρείτε στο έδαφος ένα κλαδί αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να δώσετε κάτι, ακόμη και τότε θα δώσετε ένα δώρο στην φύση για να ενεργοποιήσει το μαγικό σας ραβδί
  4. Σπασμένα, πατημένα , λερωμένα ή μουχλιασμένα ξύλα θα χαλάσουν την ισχύ καθώς θα προκαλέσουν διαρροή στην ενέργεια του ραβδιού πράγμα που θα μπορούσε άθελα σας να δημιουργήσει αστρική πύλη επικαλόντας οντότητες κάθε βαθμού ισχυρές ή μη!
  5. Η Φύση βλέπει, σε ακούει και συνδέεται άμεσα με το ραβδί και εσένα, ότι σκεφτείς , ότι ποθείς και ότι νοιώθεις μπορεί να γίνει πραγματικότητα, το ραβδί είναι ισχυρό παρόλο που αρκετοί μάγοι / μάγισσες το θεωρούν " αστείο "
  6. Η Φύση βλέπει, μπορεί άμεσα να σε βλάψει αν παραπατάς τις ικανότητες της, κρατώντας το ραβδί συνδέεσαι με την φύση, με τον ανώτερο συμπαντικό και φυσικό κόσμο. Κρατάς κάτι ισχυρό και ίσως εκατοντάδων χρονών στα χέρια σου, φέρσου με σεβασμό , πλύνε το με προσοχή, μπορείς να το διακοσμήσεις με κρυστάλλους, σύμβολα , ρούνους , χαραγμένα σύμβολα και παρόμοια που συμφωνούν με τους φυσικούς νόμους. Αν το ραβδί σπάσει θάψε το και δημιούργησε ένα άλλο ζητώντας συγνώμη από την φύση